خلاقیت برای ساخت مدل های درآمدی

خلاصه مطلب

الگوهایی وجود دارند چون الگوی افزایشی ، الگوی کاهشی ، الگوی فریب کاری و....که ما میخواهیم توسط این الگو ها یک سیستمی را تعریف کنیم که کسب درآمد ما را ثابت ، افزایشی و بهبود ببخشد و میدانیم خلاقیت عضو جدانشدنی یک سیستم درآمدی است اما ...

فهرست نوشته

برای شروع صحبت باید ذکر کنم که ممکن است انواع مختلفی برای کسب درآمد وجود داشته باشد چه در سطح فردی مثل استخدام در شرکت یا سازمان تا برداشتن بی اجازه اموال دیگران به نفع خود یعنی میتوان هم قانونی و هم غیر آن درآمد کسب کرد ولی مهم تر از کسب درآمد حفظ آن و تداوم بخشیدن و افزایش آن است برای همین الگویی هایی خلق میشوند که ما بتوانبم توسط آن این امور را محقق کنیم .

الگوها

الگو ها به چندین نوع هستند مثلا الگوهایی که برای ثبات بخشیدن به یک کاری خلق شدند مثل تاکسی های خطی که یک مسیر مشخص را پیمایش میکنند و هر نفر مقدار مشخصی برای این مسیر میپردازد ، این الگو به ما میگوید اگر افزایش قیمت نداشته باشیم . با توجه به تعداد حدودی مسافرین در یک هفته مبلغ مشخصی در یک حد مشخص میتوان بدست آورد ، چرا من کلمه حد را بیان کردم ؟ خوب جواب راحتی براش وجود داره. من و شما در زندگی هستیم که متغیر های فراوانی دارد مثل تعداد قدم هایی که در یک روز برمیداریم یا تعداد کلماتی که میگوییم و حتی مریضی و سلامت جسمانی ما برای همین در مثال بالا متغیر هایی مثل سلامت راننده ، آب و هوا ، ترافیک وعوامل دیگری هم سهیم هستند ولی با تمام این ها ما یک الگوی ثابت را شاهد هستیم .

الگوهایی دیگری چون الگوی افزایشی ، الگوی کاهشی ، الگوی فریب کاری و…. وجود دارند و ما میخواهیم توسط این الگو ها یک سیستمی را تعریف کنیم که کسب درآمد ما را ثابت ، افزایشی و بهبود ببخشد.

اولین قدم در این راه معرفی کار و راه کسب ما است مثال یک شخص دکتر دندان پزشک است یعنی کار دندان پزشکی را دارد و از راه انجام کار های مربوط به بهداشت دهان و دندان کسب درآمد میکند یا مثال دیگر میتوان به یک نویسنده رمان اشاره کرد یعنی کار این شخص نویسندگی است در زمینه رمان های عاشقانه (مثلا) و راه کسب درآمد فروش نسخه های دیجیتال یا چاپی نوشته هایش میباشد ( میتوان با واسطه شرکت های نشر باشد یا بصورت فردی ) .

شما میتوانید الگویی برای این دو شغل بسازید یا معرفی کنید که سیستم کسب درآمد آن هارا متحول کند ؟ ( حال این تحول به کاهش یا افزایش و یا ثباتی بدل شود )

من به شما خواهم گفت که الگو هایی وجود دارد که که بتوان حد درآمد را تخمین زد ولی الگویی وجود ندارد که بتواند یک سیستم را برای مدت طولانی دستخوش تغیرات کند زیرا ما در جهانی زندگی میکنیم که هر روز خود را بازسازی و نو میکند .

میخواهم به سراغ سیستم های درامد زایی در سطح یک شرکت بپردازم و در آخر کار دلیل آن را به شما خواهم گفت پس اسم این نوشته را میگذاریم سیستم ها و الگوهایی درآمدی برای کسب کارهای تازه متولد شده . نظر شما چیست که با چند اسم شروع کنیم ؟ من هم موافقم ، این اسم ها صرفا برای تعریفی کوتاه روی هر سیستم گذاشته میشوند که دیگران به راحتی بتواند این آن به را مطالعه کنند و یاد بگیرند مثل کار الان ما مثل یک قرار داد و حتی یک شناسنامه مثلا من آرمین (ابوالفضل) عطاالله هستم متولد ماه فروردین با والدبنی با نام های مختلف . خوب بریم سراغ تعریف های کوتاه .

تعریفی کوتاه برای سیستم ها و الگوها در جریان درآمدی

1 – رایگان – ( الگو رایگان )َ

2 – کمک های مردمی – ( الگو رایگان )

3 – مبادله ای ( یا همان کلا با کالا یا خدمت و برعکس ) – ( الگو رایگان )

4 – اول استفاده و بعد خرید – ( الگو رایگان )

5 – فروش مستقیم – ( الگو فروش بدون واسط )

6 – گرفتن حق عضویت و یا اشتراک – ( الگو فروش بدون واسط )

7 – کرایه ای – ( الگو فروش بدون واسط )

8 – پرداخت برای هر بار استفاده – ( الگو فروش بدون واسط )

9 – دادن حق امتیاز یا شعبه – ( الگو فروش بدون واسط )

10 – درآمد های واسطه ای – ( الگوی فروش با واسطه )

و ده ها الگو و سیستم فروش دیگر با اسم های مختلف وجود دارد . گاهی ما الگو های ترکیبی هم داریم که به سیستم های مالی پیچیده تر بدل میشود.

ما هر روز با بیشتر این سیستم ها کار میکنیم مثلا اسنپ یک الگو درآمدی با واسطه دارد که سیستم شماره های شماره 7 را از الگوی بدون واسطه به با واسطه تغیر داده یا مثلا سایت های مثل تخفیفان سیستم شماره 3 را با 10 ترکیب کرده و هر دو الگوی رایگان و واسطه ای در خود دارد .

خیلی جالب شد نه! ما هر روز این الگو ها را میبینیم و با این سیستم ها سرو کله میزنیم ولی گاها نمیتوانیم به نفع خودمان یا کارمان از آن استفاده کنیم اکنون باری میخواهم از شما در خواست کنم تمام این اسم ها را فراموش کنید چون ما هنوز قدم اول را برنداشته این یعنی تعریف کارمان بصورت دقیق .

اساسا سیستم های درآمدی با الگو های مختلف برای این خلق میشوند که کسب و کار را زنده نگهدارند برای همین بدهی است برای راه رفتن روی شیشه های برنده کفشی با مقاومت مناسب انتخاب کینم . درصورت نبود کفش با خلاقیت یک پاپوش برای خود بسازیم و مدام آن را بهبود بدهیم تا به کفشی عالی بدل شود.

این قسمت از نوشته را با اسم خلاقیت برای ساخت کفش یاد میکنیم . بریم به سراغ یک کسب و کار و مدل درآمدی آن را باهم بررسی کنیم.

خلاقیت برای ساخت کفش

در جریان های درآمدی برخی از کسب و کار ها اگر دقت کنیم ( البته نه خیلی دقت فقط بصورت شهودی ) میبینیم که خیلی از الگو ها مثل گرفتن حق عضویت که فروش بدون واسطه حساب میشد را همراه یک پلتفرم که واسطه بین دو نفر برای انجام کاری میشود و خودت فروش با واسطه حساب میشود را ترکیب کردند ، قبل دیدن این نمونه یک مثال از اشتراک گرفتن بزنیم و یک یاد آوری بکنبم . فرض کنید شما حق عضویت یک روزنامه یا یک ماهنامه را دارید که بعد از هر نسخه که نشر میشود برای شما یک نسخه ارسال خواهد شد بدون اینکه شما به دکه روزنامه فروشی یا سوپرمارکت بروید . یعنی اون دکه یا سوپر مارکت که حکم واسطه را داشته دیگر در بازی فروش نقشی ندارد.

با آچاره آشنایی داربد (این اسم صرفا یک مثال است و شما میتوانید مثال های دیگر را برسی کنید مثل اسنپ یا … ) ؟ جریان درآمدی آن یا حتی بیزینس مدل آن را مطالعه کرده اید ؟ در این کسب و کار پلتفرمی ایجاد شده که فردی را با مهارت خاص به فرد دیگری که نیاز به این مهارت را احساس میکند متصل کند و بابت اتصال فرد با مهارت به فرد درخواست کنند یک حق عضویت ماهانه دریافت میشود و از طرف دیگر کمیسونی هم دریافت خواهد شد که در الگوی فروش بدون واسطه قرار دارد ولی میبنیم که کل این سیستم بصورت واسطه ای است بجز بخش انجام کار .

جریان های درآمدی با الگوهای متفاوت میتواند در سیستم هایی با کارایی متفاوت تر ترکیب شوند و تنها راه خلق آن داشتن خلاقیت و قبل آن احساس نیازی است که جامعه به آن نیاز دارد .

امیدوارم این نوشته به قدرت کافی بینشی که مدنظرم بوده را به شما منتقل کرده باشد چون این فقط شروع یک مسیری است که میخواهیم در آن قدم بگذاریم .

چه امتیازی به این پست میدهید ؟

5/5

نوشته های جذاب قبل یا بعد از این نوشته

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خلاصه مطلب

الگوهایی وجود دارند چون الگوی افزایشی ، الگوی کاهشی ، الگوی فریب کاری و....که ما میخواهیم توسط این الگو ها یک سیستمی را تعریف کنیم که کسب درآمد ما را ثابت ، افزایشی و بهبود ببخشد و میدانیم خلاقیت عضو جدانشدنی یک سیستم درآمدی است اما ...

فهرست نوشته

error: Content is protected !!