لوگوی نهایی مورداستفاده

Digital Blue Owl

مهارت مدیریت زمان

اگر بتوانید مهارت های مدیریت زمان خود را چه در محیط کار و چه در زندگی شخصی خود بهبود بخشید، می توانید به کارمندی کارآمدتر و ارزشمندتر تبدیل شوید.

مهارت مدیریت زمان

اگر بتوانید مهارت های مدیریت زمان خود را چه در محیط کار و چه در زندگی شخصی خود بهبود بخشید، می توانید به کارمندی کارآمدتر و ارزشمندتر تبدیل شوید.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه

یادگیری مهارت مدیریت زمان بخش مهمی از زندگی کارمندی است. مدیریت زمان موثر به شما این امکان را می دهد که بازده کاری را به حداکثر برسانید، برای پروژه های آتی آماده شوید و کارها و تسک ها را به موقع یا زودتر انجام دهید. به نوبه خود، این شما را به کارمندی شادتر و متمرکزتر تبدیل می کند.

در این مقاله، مزایای مدیریت زمان موثر را توضیح می‌دهیم، نکات مفیدی در مورد چگونگی بهبود مهارت ها ارائه می‌کنیم و به شما آموزش می‌دهیم که چگونه مهارت‌های مدیریت زمان خود را در رزومه خود برجسته کنید.

مهارت های مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان عبارت است از سازماندهی و برنامه ریزی کارآمد فعالیت های شما. برنامه ریزی موثر مستلزم استفاده از مهارت ها مطابق زیر است:

ایجاد و نگهداری برنامه های وظایف و رویدادهای آینده.
روز خود را برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که زمان مناسبی را به هر فعالیت اختصاص می دهید.
با مدیر یا سرپرست خود ارتباط برقرار کنید تا مطمئن شوید از کارهای فوری خود مطلع هستید.
اولویت دادن به کارهای با اهمیت نسبت به کارهای کم اهمیت

مهارت های مدیریت زمان باید با حوصله آموخته شوند و به طور منظم تمرین شوند تا موثر واقع شوند. صرف نظر از سطح فعلی مهارت شما در مدیریت زمان، بهبود مهارت های شما یک هدف ارزشمند برای هر کسی است که به دنبال رشد شخصی یا حرفه ای است.

چگونه مهارت های مدیریت زمان را بهبود دهیم

بهبود مهارت های شما احتمالاً مستلزم اتخاذ برخی عادات جدید است. در اینجا چند قدم وجود دارد که می توانید برای مدیریت کارآمدتر زمان خود بردارید:

یک برنامه ریز نگه دارید
یک تایمر تنظیم کنید
ساعات کاری خود را برنامه ریزی کنید.
اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید.
از انرژی خود عاقلانه استفاده کنید.

یک برنامه ریز نگه دارید
شروع به ثبت یک رکورد از نحوه گذراندن وقت خود کنید. یک برنامه ریز فیزیکی یا دیجیتال برای هر کسی که می خواهد کارهای و رویدادهای آینده را پیگیری کند ضروری است. یک برنامه ریز به اندازه کتاب که در کیف شما قرار می گیرد یا یک برنامه ریز دیجیتال که می توانید با تلفن خود چک کنید به شما کمک می کند تا برای تاریخ ها و جلسات مهم آماده شوید.

یک تایمر تنظیم کنید.
برای اینکه به طور تصادفی ساعات زیادی را صرف یک کار با اولویت پایین نکنید، زمانی که شروع به کار می کنید یک هدف زمانی تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که می توانید تمرکز کنید و تا زمانی که به هدف خود برسید از حواس پرتی جلوگیری کنید.

ساعات کاری خود را برنامه ریزی کنید.
در نحوه گذراندن ساعات روزانه خود هدف داشته باشید. زمانی را برای مرور وظایف گذشته خود، ارزیابی عملکرد فعلی خود و برنامه ریزی برای مسئولیت های آینده خود اختصاص دهید.

اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید.
هر وظیفه ای که بر عهده می گیرید باید به نوعی به هدف کمک کند. برخی از وظایف شما مربوط به شغل خواهد بود، در حالی که برخی دیگر به رشد شخصی، سلامت روان یا روابط خصوصی شما کمک خواهد کرد. همه این نواحی باید به دقت سنجیده و متعادل شوند. برای مثال، تحقق هدف کوتاه‌مدت تکمیل یک پروژه در محل کار، نباید زمان زیادی را از کار کردن به سمت یک هدف بلندمدت مانند بهبود سلامتی منحرف کند. اگر به این فکر کنید که کدام وظایف به رسیدن به کدام اهداف کمک می کند، می توانید تصمیمات بهتر و آگاهانه تری در مورد زمان خود بگیرید.

انرژی خود را عاقلانه استفاده کنید.
شما فقط 24 ساعت در هر روز فرصت دارید، بنابراین حفظ انرژی خود در تمام طول روز بسیار مهم است. اگر صبح وقت و انرژی زیادی را به یک پروژه اختصاص دهید، ممکن است نتوانید یک کار غیرمنتظره را که باید بعد از ظهر تمام شود، انجام دهید. این مهم است که همیشه از محدودیت های خود آگاه باشید.

مزایای مهارت مدیریت زمان
بهبود مهارت های شما می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت کار و رضایت شغلی شما داشته باشد. چند مثال خاص از مزایای مدیریت بهتر عبارتند از:

تسکین استرس
بهره وری بیشتر
فرصت های رهبری
تسکین استرس


کاهش استرس یکی از انگیزه های اصلی برای بهبود مهارت های مدیریت زمان شما است. یک تقویم کامل از کارهای ضروری می‌تواند طاقت‌فرسا باشد، اما اگر از قبل برنامه‌ریزی کرده باشید، ساعت‌های خود را مدیریت کرده باشید و انرژی خود را عاقلانه توزیع کرده باشید، حتی شلوغ‌ترین برنامه‌ها را نیز می‌توانید با اطمینان طی کنید.

مدیریت زمان بهتر به شما کمک می کند تا زندگی کاری خود را از زندگی خصوصی خود جدا نگه دارید. اگر کارهای روزانه خود را به نحو احسن مدیریت کنید، می توانید سریعتر به پایان برسانید و از دیر ماندن در محل کار خودداری کنید. همچنین اگر نگران برنامه فردا نباشید، زمانی که در خانه هستید، آرامش بیشتری خواهید داشت. مدیریت زمان خوب به شما این امکان را می دهد که آرامش داشته باشید و تعهدات و روابطی را که بیشترین اهمیت را دارند اولویت بندی کنید.

بهره وری بیشتر
افرادی که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنند، می توانند کارهای بیشتری را در ساعات کمتری انجام دهند. اگر قبل از شروع یک پروژه زمان لازم را برای آماده سازی مناسب داشته باشید، سرعت و کیفیت کار خود را افزایش خواهید داد. اگر بتوانید وظایفی را که اولویت دارند انتخاب کنید، می‌توانید انرژی خود را عاقلانه بین پروژه‌های مختلف خود توزیع کنید. اگر زمان خود را به خوبی مدیریت می کنید، می توانید بر بهره وری همکاران خود نیز تأثیر مثبتی داشته باشید.

برنامه ریزی ساعات کاری خود به منظور استفاده حداکثری از هر روز یکی از بهترین استفاده ها از زمان شما در محل کار است. اگر بتوانید هر روز ساعات خاصی را به کار در مراحل مختلف یک پروژه اختصاص دهید، می توانید انرژی خود را حفظ کرده و سرعت دستیابی به اهداف خود را تسریع کنید. برنامه ریزی به شما این امکان را می دهد که به جای اینکه نگران وقت گذاشتن برای جلسه یا تعهد بعدی خود باشید، کاملاً روی کار فعلی خود تمرکز کنید.

فرصت های رهبری
مهارت های مدیریت زمان یکی از با ارزش ترین ویژگی های یک رهبر تیم است. اگر مدیریت زمان عالی را در محل کار خود حفظ کنید، برای دیگران آشکار خواهد بود. کسی که زمان خود را به خوبی مدیریت می کند، به جلسات دیر نمی رسد، به سرعت نتایج را ارائه می دهد و برای ارائه کمک یا مشاوره به همکاران خود وقت دارد. اگر به دلیل قابل اعتماد بودن، سریع بودن و بهره وری بودن شهرت پیدا کنید، در لیست رئیس برای رهبران بالقوه بالاتر خواهید بود.

چگونه مهارت های مدیریت زمان را برجسته کنیم

مهارت های مدیریت زمان کیفیت عالی برای ارتقاء در حین جستجوی شغل است. در اینجا چند پیشنهاد برای برجسته کردن مهارت های مدیریت زمان وجود دارد:

یک رزومه

مهارت مدیریت زمان به طور کلی زیر مجموعه ای از مهارت های سازمانی در نظر گرفته می شود. اگر می دانید این موقعیت به طور خاص به مهارت های مدیریت زمان نیاز دارد، آنها را جداگانه فهرست کنید. فهرستی از مهارت های مدیریت زمان ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

ایجاد و رعایت کارهای ضروری
تعیین و دستیابی به اهداف
برنامه ریزی تعهدات
هماهنگی رویدادها
مدیریت یک تیم
چند وظیفه ای
برنامه ریزی استراتژیک
اولویت بندی وظایف
مهارت‌ مدیریت زمان باید در کنار سایر مهارت‌های مرتبط با مدیریت یا ترکیب شوند. هنگام توصیف وظایف خود در یک شغل یا موقعیت قبلی، مطمئن شوید که در مورد نحوه مدیریت یک برنامه شلوغ، مواردی که از طریق چندوظیفه ای مدیریت کرده اید و کارهایی که انجام داده اید تا مطمئن شویدکارهای ضروری را به موقع انجام داده اید، صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!